Lek bez recepty
Dulcobis 10 mg czopki 6 sztuk
(Bisacodylum)
Opis produktu:
Czopki Dulcobis to lek przeczyszczający. Dulcobis działa na dolny docinek przewodu pokarmowego, dzięki czemu nie wpływa na trawienie czy wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim. Czopki można stosować w krótkotrwałym leczeniu zaparć oraz w stanach wymagających ułatwionego wypróżniania (np. przed badaniami diagnostycznymi lub po operacjach) zarówno u osób dorosłych jak i dzieci w wieku powyżej 10 lat.
Skład:
- Substancja czynna - bisakodyl (Bisacodylum).
- Substancje pomocnicze - tłuszcz stały (Witepsol W45).
1 czopek zawiera 10 mg bisakodylu.
Wskazania:
- Czopki Dulcobis stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów zaparć oraz w przygotowaniu do badań lub przed czy po operacjach i innych sytuacjach wymagających ułatwionego wypróżniania.
Działanie:
- Działanie przeczyszczające czopków Dulcobis polega na pobudzeniu odruchu wypróżniania oraz rozmiękczeniu stolca. Lek oddziaływuje na dolny odcinek przewodu pokarmowego, więc nie wpływa na trawienie czy wchłanianie składników odżywczych i kalorii w jelicie cienkim.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek podaje się doodbytniczo.
- Działanie leku występuje po 10 do 45 minut po podaniu, średnio po 20 min.
- W przypadku doraźnego leczenia zaparć u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat dawkowanie Dulcobisu to 1 czopek na dzień.
- W przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych i badań diagnostycznych u osób dorosłych należy stosować się do zaleceń personelu medycznego.
- Czopki Dulcobis przeznaczone są do krótkotrwałego leczenia, więc jeśli po 5 dniach objawy nie ustąpią to należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania:
- Nie stosować Dulcobisu u osób z nadwrażliwością na bisakodyl lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
- Przeciwwskazaniami do zastosowania produktu leczniczego są: niedrożność jelit; ostre stany chorobowe w jamie brzusznej, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego lub ostre zapalne choroby jelit; odwodnienie lub inne zaburzenia równowagi elektrolitowej; silny ból brzucha z nudnościami i wymiotami.
- Nie stosować u dzieci poniżej 10 roku życia.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów): skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból w jamie brzusznej, biegunka, nudności.
- Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów): uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu, zawroty głowy.
- Rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości, omdlenia, odwodnienie, obrzęk naczynioruchowy, szybko postępujące, zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne, zapalenie jelita grubego, w tym niedokrwienne zapalenie jelita grubego.
- U pacjentów stosujących lek Dulcobis obserwowano zawroty głowy i/lub omdlenia. Objawy te mogą być związane z zaparciem (wysiłek przy oddawaniu stolca, ból brzucha), a niekoniecznie z samym podawaniem leku Dulcobis.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Jeśli u pacjenta wystąpi zwiększone pragnienie lub zmniejszenie produkcji moczu, co może być objawem odwodnienia i może być niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku lub pacjentów
- Z chorobami nerek, pacjent powinien zaprzestać stosowania leku Dulcobis i skontaktować się z lekarzem.
- Pacjenci mogą również zaobserwować obecność krwi w kale, ale na ogół objaw ten ma charakter łagodny i ustępuje samoistnie.
- Stosowanie czopków może prowadzić do wystąpienia bolesności oraz miejscowego podrażnienia, zwłaszcza u pacjentów ze szczeliną odbytu oraz zapaleniem odbytnicy lub odbytu z towarzyszącym owrzodzeniem.
- Leki przeczyszczające, w tym Dulcobis, nie wpływają na utratę masy ciała.
Ciąża i karmienie piersią
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Czopki Dulcobis można stosować w czasie karmienia piersią, ale podczas ciąży jedynie po konsultacji z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
- Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
- Należy pamiętać, że ze względu na skurcze w obrębie jamy brzusznej związane z zaparciami mogą wystąpić zawroty głowy i/lub omdlenia.
- Jeśli wystąpią skurcze w obrębie jamy brzusznej należy unikać potencjalnie niebezpiecznych czynności takich jak prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Czopki Dulcobis mogą wchodzić w interakcje z:
- lekami moczopędnymi,
- steroidami,
- glikozydami nasercowymi,
- innymi środkami przeczyszczającymi.
Przechowywanie:
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Podmiot odpowiedzialny:
Opella Healthcare Poland Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa
Zawartość opakowania: 6 czopków
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.