Lek bez recepty
Polibiotic maść, (5 mg+5000 j.m.+400 j.m.g) - 15 g
(Neomycini sulfas, Polymyxini B sulfas, Bacitracinum zincum)
Opis produktu:
Polibiotic to lek na drobne rany powierzchniowe, zadrapania, oparzenia, owrzodzenia, a także na ukąszenia. Lek Polibiotic to maść do stosowania miejscowego na skórę.
Lek zawiera trzy substancje czynne - antybiotyki: neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę, o uzupełniającym się zakresie działania na bakterie, które są przyczyną większości zakażeń skóry.
Skład:
- Substancja czynna: neomycyna (Neomycini sulfas), polimyksyna B (Polymyxini B sulfas), bacytracyna (Bacitracinum zincum).
- Substancje pomocnicze: wazelina biała.
1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B, 400 j.m. bacytracyny cynkowej.
Wskazania:
Produkt leczniczy Polibiotic stosuje się przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry.
Działanie:
Polibiotic zawiera antybiotyki, które uzupełniają się w zakresie działania przeciwbakteryjnego. Lek działa na bakterie chorobotwórcze, będące przyczyną większości zakażeń skóry. Neomycyna i polimyksyna B wykazuje aktywność przeciw bakteriom Gram-ujemnym, z kolei bacytracyna przeciwko Gram-dodatnim.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty
- Dorośli: Należy oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością maści od 2 do 5 razy na dobę. Miejsce nałożenia maści można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte Nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni.
- Dzieci: Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.
W przypadku silnych odczynów alergicznych należy przerwać leczenie. Po zakończeniu leczenia, nie należy ponownie stosować produktu leczniczego przed upływem 3 miesięcy.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub substancję pomocniczą wazelina biała; w przypadku zaburzeń słuchu; do oczu, na błony śluzowe; na głębokie kłute rany, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry oraz na sączące zmiany chorobowe, ze względu na ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krążenia ogólnego i ich ogólnoustrojowych działań niepożądanych (ototoksyczność, neurotoksyczność)
- Dzieci w wieku do 12 lat.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość nieznana:
- objawy nadwrażliwości, np. reakcje skórne typu wysypka, zaczerwienienie, obrzęk, podrażnienie, świąd,
- uszkodzenie słuchu (potencjalne działanie ototoksyczne),
- uszkodzenie nerek,
- zakażenie niewrażliwymi szczepami bakterii lub grzybów.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leków oraz skontaktować się z lekarzem.
- Stosowanie leku omówić z lekarzem jeśli: u pacjenta występuje nadwrażliwość na antybiotyki z grupy aminoglikozydowych (streptomycyna, gentamycyna, tobramycyna) lub polimyksyny, jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek.
- Nie należy leku stosować długotrwale ze względu na możliwość namnażania się grzybów i bakterii opornych na lek.
- Stosowanie leku na dużą powierzchnię skóry może prowadzić do uszkodzeń słuchu, nerek i działania toksycznego na układ nerwowy.
Stosowanie innych leków:
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Polibiotic może wchodzić w interakcje z:
- furosemidem, kwasem etakrynowym,
- innymi antybiotykami aminoglikozydowymi.
Ciąża i karmienie piersią:
- Ze względu na brak odpowiednich badań, nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko
- Przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze do 25°C
- Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby: 7 dni.
Podmiot odpowiedzialny:
Aflofarm Farmacja Polska Spółka z o.o.
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym