Lek bez recepty
Zabak 0,25 mg/ml, krople do oczu, roztwór, 5 ml
(Ketotifenum)
Krople do oczu Zabak to lek w postaci roztworu bez konserwantów przeznaczony do leczenia objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.
Opakowanie o pojemności 5 ml zawiera 150 kropli. odpowiednich do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 3 roku życia. Formuła jest bezpieczna także dla kobiet karmiących piersią. Wystarczy tylko 1 kropla rano i wieczorem, aby skutecznie złagodzić objawy alergii ze strony oczu.
Skład:
1 ml leku zawiera:
- substancję czynną: 0,345 mg wodorofumaranu ketotifenu, co odpowiada 0,25 mg ketotifenu,
- substancje pomocnicze: glicerol, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.
Wskazania:
- Krople do oczu Zabak stosuje się u dzieci po 3 roku życia, dorosłych i osób starszych.
- Objawowe leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.
Działanie:
Łagodzenie objawów alergicznego zapalenia spojówek.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Dorośli, osoby w podeszłym wieku, dzieci w wieku powyżej 3 lat: 1 kropla do chorego oka lub oczu 2 razy na dobę (rano i wieczorem).
- Lek należy podawać do oka. Przed pierwszym zastosowaniem należy usunąć 5 pierwszych kropli. Dokładnie umyć ręce, wpuścić 1 kroplę do oka (oczu) patrząc w górę i lekko odciągając w dół dolną powiekę. Zamknąć powiekę i delikatnie ucisnąć wewnętrzny kącik oka palcem wskazującym przez 1-2 minuty. Po użyciu zamknąć butelkę.
Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub zbyt słabe, pojawienia się objawów niepożądanych, bądź braku poprawy lub pogorszeniu samopoczucia po upływie 7 dni od stosowania leku.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na ketotifen (substancja czynna) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Wiek poniżej 3 lat.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, krople do oczu Zabak bez recepty mogą powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Należy przerwać stosowanie leku Zabak i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub Oddziałem Ratunkowym najbliższego szpitala jeżeli u pacjenta wystąpią reakcje alergiczne, w tym wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, co może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, lub jeśli wystąpią inne poważne działania niepożądane.
Często (występujące rzadziej niż u 1 na 10 osób):
- podrażnienie oczu,
- ból oczu,
- punkcikowate zapalenie rogówki,
- punktowa nadżerka (erozja) nabłonka rogówki.
Niezbyt często (występujące rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- niewyraźne widzenie,
- zespół suchego oka,
- podrażnienie powiek,
- zapalenie spojówek (zapalenie powierzchni oka),
- zwiększona wrażliwość oczu na światło,
- widoczne krwawienie w twardówce oka,
- ból głowy,
- senność,
- wysypka (która może być również swędząca),
- wyprysk (swędząca, czerwona, piekąca wysypka),
- suchość w ustach.
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
- reakcja alergiczna (w tym obrzęk twarzy i powiek) i zwiększenie ciężkości istniejących stanów alergicznych, takich jak astma czy egzema,
- zawroty głowy.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Jeśli produkt ZABAK stosowany jest jednocześnie z innymi lekami podawanymi do oka, należyzachowywać odstęp co najmniej 5 minut pomiędzy kolejnymi dwoma wkropleniami.
- Ketotifen stosowany w postaci podawanej doustnie może nasilać działanie leków hamujących czynność ośrodkowego układu nerwowego, leków przeciwhistaminowych i alkoholu.
- Chociaż zjawisko to nie było obserwowane podczas stosowania ketotifenu w postaci kropli do oczu, nie można wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia takiego działania.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Przed rozpoczęciem stosowania kropli do oczu Zabak należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
- Wydzielina ropna, zaburzenia widzenia, poranne sklejenie powiek, trudności z otworzeniem oczu rano, obrzęk węzłów chłonnych w okolicy uszu, uporczywe i jednostronne objawy nie występują zwykle w sezonowym alergicznym zapaleniu spojówek. Jeżeli wystąpi jednej z powyższych objawów, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ u pacjenta może występować inne schorzenie oczu niż sezonowe alergiczne zapalenie spojówek.
- Nie należy wstrzykiwać ani połykać leku.
- Nie należy dotykać oka, powiek lub innych powierzchni końcówką zakraplacza.
- Nie należy stosować kropli do oczu Zabak po upływie terminu ważności umieszczonego na kartoniku i butelce.
- Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki Zabak krople do oczu wynosi 3 miesiące.
- Nie należy wyrzucać leku Zabak do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki.
Ciąża i karmienie piersią:
- Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Zaleca się unikanie stosowania leku Zabak w czasie ciąży.
- Krople do oczu Zabak mogą być stosowane w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
- Krople do oczu bez konserwantów Zabak mogą powodować zaburzenia widzenia lub senność. W przypadku pojawienia się tych objawów należy odczekać do momentu ich ustąpienia przed prowadzeniem pojazdów bądź obsługiwaniem maszyn.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem:
- Lek Zabak może nasilać działanie alkoholu.
Przechowywanie:
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Podmiot odpowiedzialny:
Thea Polska Sp.zo.o., ul. Cicha, 700-353 Warszawa.
Laboratoires Thea 12, Rue Louis Blériot 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, Francja.
Dodatkowe informacje:
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne Zwróć uwagę na przeciwwskazania.. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.