Lek wydawany bez recepty
Clotidal, 10 mg/g, krem dopochwowy, 35 g
(Clotrimazolum)
Skład:
Substancja czynna:
Jeden gram kremu dopochwowego Clotidal, zawiera 10 mg klotrymazolu jako substancji czynnej.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: 1 gram kremu dopochwowego zawiera 100 mg alkoholu cetostearylowego oraz 30 mg alkoholu benzylowego.
Pozostałe substancje pomocnicze: Cetylu palmitynian,Oktylododekanol, Polisorbat 60, Sorbitanu stearynian, Alkohol benzylowy, Alkohol cetostearylowy, Woda oczyszczona
Wskazania:
Clotidal jest przeznaczony do miejscowego leczenia:
- Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy).
- Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki (Candida).
Działanie:
- Klotrymazol działa grzybostatycznie lub grzybobójczo w zależności od stężenia klotrymazolu w miejscu infekcji.
Dawkowanie i sposób podawania:
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty
Zakażenie żołędzi przez drożdżaki (Candida):
- Krem należy stosować 2 do 3 razy na dobę nakładając cienką warstwę i lekko wcierając w miejsca zmienione chorobowo. Typowy okres kuracji to 1 do 2 tygodni.
- Pacjent powinien zwrócić się do lekarza, jeżeli objawy nie zmniejszą się w ciągu 3 dni lub utrzymują się dłużej niż 7 dni a także jeżeli w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpiły co najmniej 2 epizody infekcji grzybiczych sromu i pochwy lub jeżeli pacjentka lub jej partner przechodzili kiedykolwiek chorobę przenoszoną drogą płciową.
- Leczenia nie należy stosować podczas miesiączki. Pełny kurs leczenia należy zakończyć przed rozpoczęciem menstruacji.
- Podczas stosowania tego produktu leczniczego nie należy stosować tamponów, irygacji pochwy, środków plemnikobójczych oraz innych produktów dopochwowych.
- W przypadku infekcji pochwy oraz stosowania tego produktu leczniczego zaleca się unikanie pochwowych stosunków płciowych ze względu na możliwość zakażeniapartnera.
- W czasie ciąży należy używać tabletek dopochwowych umieszczanych w pochwie bezkonieczności użycia aplikatora.
- Jeżeli jednocześnie obecne jest zakażenie warg sromowych lub okolic sromu, oprócz stosowania kremu dopochwowego, należy również zastosować miejscowe leczenie (leczenie skojarzone) przy użyciu produktu o właściwej formie farmaceutycznej (kremu). Partner seksualny także powinien poddać się leczeniu miejscowemu jeżeli występują takie objawy jak świąd, stan zapalny itd.
Przeciwwskazania:
- Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którykolwiek składnik produktu leczniczego.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Następujące działania niepożądane związane ze stosowaniem klotrymazolu zidentyfikowano po wprowadzeniu go do obrotu. Jako że działania te są dobrowolnie zgłaszane przez populację o nieokreślonej wielkości, nie zawsze możliwe jest wiarygodne określenie częstości ich występowania.
Zaburzenia układu immunologicznego:
- reakcje alergiczne (omdlenia, niedociśnienie, duszność, pokrzywka).
Zaburzenia przewodu pokarmowego:
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:
- łuszczenie się skóry okolic narządów płciowych, świąd, wysypka skórna, obrzęk, rumień, dyskomfort, pieczenie, podrażnienie, ból miednicy mniejszej, krwotok z narządów rodnych.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
Należy poinformować pacjenta, że powinien zwrócić się do lekarza, jeśli:
- pacjent (lub pacjentka) nie jest pewien czy ma objawy drożdżycy lub objawy te występują po raz pierwszy,
- pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że jest w ciąży.
Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w przypadku występowania któregokolwiek z poniższych objawów:
- nieregularnego krwawienia z pochwy
- nieprawidłowego krwawienia lub plamienia z pochwy
- owrzodzenia, nadżerek lub pęcherzy okolic sromu lub pochwy
- bólu w dole brzucha lub bólu przy oddawaniu moczu
- jakichkolwiek działań niepożądanych, takich jak podrażnienie lub obrzęk, związanych z leczeniem
- gorączki lub dreszczy
- nudności i wymiotów
- biegunki
- wydzieliny z pochwy o przykrym zapachu
- bólu pleców
- bólu miednicy.
Clotidal stosowany w okolicach narządów płciowych (u kobiet: dopochwowo, na wargi sromowe oraz okolice sromu; u mężczyzn: na napletek i żołądź) może zmniejszać skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktów lateksowych takich jak prezerwatywy i krążki dopochwowe.
Alkohol cetostearylowy może wywoływać miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne.
Alkohol benzylowy może powodować łagodne miejscowe podrażnienie.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację:
Ciąża
- Istnieje ograniczona liczba danych dotyczących stosowania klotrymazolu u kobiet ciężarnych.
- Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośredni lub pośredni szkodliwy wpływ produktu leczniczego na rozrodczość. W ramach środków zapobiegawczych nie należy stosować klotrymazolu w pierwszym trymestrze ciąży.
- Podczas ciąży leczenie powinno odbywać się przy użyciu tabletek dopochwowych, których podawanie nie wymaga stosowania aplikatora.
Karmienie piersią
- Dostępne dane farmakodynamiczne i toksykologiczne pochodzące z badań prowadzonych na zwierzętach wskazują na wydalanie klotrymazolu i jego metabolitów do mleka ludzkiego. Należy zaprzestać karmienia piersią na czas leczenia klotrymazolem.
Płodność
- Nie przeprowadzono żadnych badań wpływu klotrymazolu na płodność, aczkolwiek badania na zwierzętach nie wykazały żadnego wpływu leku na płodność.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn:
- Krem dopochwowy Clotidal nie ma wpływu lub ma nieznaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji:
- Jednoczesne stosowanie klotrymazolu podawanego dopochwowo z doustnym stosowaniem takrolimusu może prowadzić do podwyższonego poziomu takrolimusu w osoczu; tego typu reakcja może wystąpić także w przypadku syrolimusu. W razie potrzeby należy uważnie obserwować pacjentki pod kątem objawów przedawkowania takrolimusu lub syrolimusu,w razie potrzeby poprzez badanie poziomu tych substancji w osoczu.
- Klotrymazol zmniejsza również skuteczność amfoterycyny i innych antybiotykówpolienowych (np. nystatyny, natamycyny). Jednocześnie stosowane miejscowo produkty zawierające silnie działające steroidy osłabiają działanie klotrymazolu.
Przechowywanie:
- Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania produktu leczniczego.
- Nie zamrażać.
- Warunki przechowywania po pierwszym otwarciu:6 miesięcy.
Podmiot odpowiedzialny:
US Pharmacia Sp. z o.o., ul. Ziębicka 40, 50-507Wrocław
Dodatkowe informacje:
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne Zwróć uwagę na przeciwwskazania.. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.