Diclotica, lek przeciwbólowy i przeciwzapalny 10mg/g - 100 g
(Diclofenacum natricum)
Opis produktu:
Diclotica to żel zawierający substancję czynną diklofenak sodowy wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Składniki:
- Substancja czynna - diklofenak sodowy.
- Substancje pomocnicze - sodu wodorotlenek, hydroksyetyloceluloza, karbomer, glikol propylenowy, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218) i woda oczyszczona.
1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego
Wskazania:
Dorośli i młodzież powyżej 14 lat:
- pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń),
- ból pleców,
- ograniczone stany zapalne tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe.
Dorośli (powyżej 18 lat)
- ograniczone i łagodne postacie choroby zwyrodnieniowej stawów
Działanie:
- Przeciwbólowe i przeciwzapalnie.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: Nakładać cienkie warstwy żelu Diclotica na bolące miejsca, 3 do 4 razy na dobę w zależności od potrzeby 2 g do 4 g leku co w przybliżeniu odpowiada 2,0-2,5 cm i jest wystarczające do posmarowania powierzchni około 400 cm2 do 800 cm2.
Okres leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie.
W przypadku stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nie należy go stosować dłużej niż 14 dni w przypadku pourazowych stanów zapalnych i reumatyzmu tkanki miękkiej i nie dłużej niż 4 tygodnie w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
Należy skonsultować się z lekarzem po 7 dniach leczenia w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych.
Przeciwwskazania:
Kiedy nie stosować leku Diclotica:
- Nie należy stosować leku na uszkodzoną skórę, otwarte rany, wypryski. Należy zaprzestać stosowania leku, jeśli po jego użyciu pojawi się wysypka lub inne objawy nadwrażliwości.
- Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- Jeśli u pacjenta kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła reakcja uczuleniowa (np. wysypka, trudności w oddychaniu lub napad kaszlu) po zastosowaniu leków zawierających kwas acetylosalicylowy (stosowany również, jako lek przeciwzakrzepowy), ibuprofen, lub po innych lekach używanych w leczeniu bólu stawów i mięśni, gorączki i stanów zapalnych;
- W trzecim trymestrze ciąży;
- U dzieci poniżej 14 lat.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.
- Rzadko: Pęcherzykowe zapalenie skóry
- Bardzo rzadko (występują mniej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek): sapanie, spłycony oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej, obrzęk twarzy, ust, języka lub krtani, wysypka grudkowata, świąd, zaczerwienienie rumień lub wykwity skórne miejscowe lub ogólnoustrojowe, reakcje nadwrażliwości na światło, zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne.
- Często (występują mniej niż u 1 do 10 na 10 000 osób stosujących lek): wysypka skórna z pęcherzykami, pokrzywka , świąd, zaczerwienienie lub pieczenie skóry, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Diclotica zawiera propylu hydroksybenzoasan i metylu hydroksybenzoesan. Mogą one powodować reakcje alergiczne (reakcje typu późnego).
- Diclotica zawiera glikol propylenowy. Może on powodować podrażnienia skóry.
- Lek stosować na nieuszkodzoną powierzchnię skóry.
- Żel można stosować pod bandażami i opatrunkami zwykle stosowanymi w przypadku skręceń, jednak nie należy go stosować pod opatrunkami uniemożliwiającymi dostęp powietrza
- Nie należy stosować leku z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi .
- Unikać kontaktu z błonami śluzowymi i oczami.
- Nie połykać.
Ciąża i karmienie piersią:
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
- Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat. Nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25oC, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
- Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
- Okres ważności po pierwszym użyciu: 2 lata.
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Podmiot odpowiedzialny:
TACTICA, Bankowa 4, Gliwice
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.