Lek bez recepty
Esomeprazol Alugastrin, 20 mg, kapsułki dojelitowe twarde
(Esomeprazolum)
Opis produktu:
Lek Esomeprazol Alugastrin zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku.
Skład:
- Substancja czynna - ezomeprazol.
- Substancje pomocnicze - Zawartość kapsułki: sacharoza ziarenka (sacharoza i skrobia kukurydziana), metyloceluloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), glicerolu monostearynian, polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1); dyspersja 30%, trietylu cytrynian. Otoczka kapsułki: karagen, potasu chlorek, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, tusz do nadruku (zawiera szelak, potasu wodorotlenek, żelaza tlenek czarny (E 172)).
1 kapsułka dojelitowa twarda zawiera 20 mg ezomeprazolu (w postaci soli sodowej).
Wskazania:
- Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych.
Działanie:
- zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę, o dowolnej porze, albo z posiłkiem, albo na pusty żołądek. Nie należy stosować dawki dobowej większej niż 20 mg.
- Aby wystąpiło zmniejszenie objawów refluksu, może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2 lub 3 kolejne dni.
- Leczenie trwa 14 dni.
- Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli po stosowaniu tego leku przez pełne 2 tygodnie objawy nie ustąpią.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.
Kiedy nie przyjmować leku Esomeprazol Alugastrin:
- jeżeli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na ezomeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
- jeżeli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, omeprazol);
- jeżeli pacjent przyjmuje lek zawierający nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV).
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku zauważenia którychkolwiek spośród poniższych rzadkich, lecz poważnych działań niepożądanych należy zaprzestać przyjmowania leku Polprazol Max oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- Nagłe świsty, obrzmienie warg, języka i gardła lub ciała, wysypka, omdlenie lub utrudnienie przełykania (ciężka reakcja alergiczna).
- Zaczerwienienie skóry z powstawaniem pęcherzy lub złuszczaniem. Możliwe jest także powstawanie dużych pęcherzy i krwawienia w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych. Może to być zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna rozpływna martwica naskórka.
- Zażółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie, które mogą być objawami zaburzeń czynności wątroby.
Często występujące działania niepożądane (1 na 10 pacjentów):
- ból głowy,
- biegunka,
- nudności lub wymioty,
- łagodne polipy żołądka.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (1 na 100 pacjentów):
- obrzmienia stóp i kostek,
- zaburzenie snu,
- uczucie zawrotu głowy, uczucie mrowienia i kłucie,
- odczucie wirowania,
- zmiany w wynikach badań czynnościowych wątroby,
- wysypka skórna,
- złe samopoczucie ogólne oraz brak energii.
Rzadko występujące działania niepożądane (1 na 1000 pacjentów):
- reakcje alergiczne,
- zmiany odczuwania smaku,
- suchość w jamie ustnej,
- uczucie pobudzenia, splątania lub przygnębienia,
- bóle stawów lub bóle mięśni,
- zwiększona potliwość.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Należy zachować szczególną ostrożność jeśli pacjent: w przeszłości miał owrzodzenia żołądka lub miał zabieg chirurgiczny żołądka lub jelit; leczył objawy refluksu lub zgagi nieprzerwanie przez 4 tygodnie lub dłużej; ma żółtaczkę (zażółcenie skóry lub oczu) lub ciężką chorobę wątroby; ma ciężką chorobę nerek; pacjent ma ponad 55 lat i pojawiły się u niego nowe objawy refluksu lub niedawno zmieniły się wcześniej występujące objawy refluksu, lub przyjmuje codziennie dostępne bez recepty leki na niestrawność lub na zgagę; kiedykolwiek miał reakcje skórną w wyniku stosowania leku podobnego do leku Esomeprazol Alugastrin, który zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego.
- W przypadku wystąpienia bólu w klatce piersiowej z uczuciem pustki w głowie, pocenia się, zawrotów głowy lub bólu barku z towarzyszącą dusznością, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Mogą być to objawy ciężkiej choroby serca.
- Przed przyjęciem leku Esomeprazol Alugastrin należy poinformować lekarza, jeżeli: u pacjenta zaplanowano badanie endoskopowe lub ureazowy test oddechowy, u pacjenta zaplanowano specyficzne badanie krwi (oznaczenie stężenia chromograniny A).
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem:
- Kapsułkę można przyjmować o dowolnej porze dnia, albo z posiłkiem, albo na pusty żołądek.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
- Ten lek nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat.
Ciąża i karmienie piersią:
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
- Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać urządzeń mechanicznych, jeżeli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- W szczególności należy powiedzieć lekarzowi jeżeli pacjent przyjmuje: ketokonazol i itrakonazol (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych); worykonazol (stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych) i klarytromycyna (stosowana w leczeniu zakażeń); erlotynib (stosowany w leczeniu raka); metotreksat (stosowany w leczeniu raka oraz chorób reumatycznych); digoksyna (stosowana w leczeniu zaburzeń czynności serca); atazanawir, sakwinawir (stosowane w leczeniu zakażenia HIV); cytalopram, imipramina lub klomipramina (stosowane w leczeniu depresji); diazepam (stosowany w leczeniu lęku, w celu zmniejszenia napięcia mięśni lub w padaczce); fenytoina (stosowana w padaczce); leki stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, takie jak warfaryna; cyzapryd (stosowany w leczeniu niestrawności i zgagi); ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy); takrolimus (stosowany w przypadkach przeszczepu narządów); ziele dziurawca.
- Nie należy przyjmować tego leku z innymi lekami, które zmniejszają wytwarzanie kwasu w żołądku, takimi jak inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol lub omeprazol) czy antagoniści receptora histaminowego H2 (np. ranitydyna lub famotydyna).
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od źródeł światła.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C
Podmiot odpowiedzialny:
Laboratoria Polfa Łódź Sp. z o.o., Aleje Jerozolimskie 142B, Warszawa.
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.
Producent: URGO Sp. z o.o.
Adres: Aleje Jerozolimskie 142B, 02-305 Warszawa
Email:
[email protected]