Lek bez recepty
Etodal 100 mg/g żel - 50 g
(Etofenamatum)
Opis produktu:
Etodal to lek w postaci żelu, zawiera w składzie etofenamat, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Etodal stosuje się w przypadku kontuzji sportowych (np.: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia, bólach stawów, reumatyzmie). Żel wykazuje działanie łagodzące obrzęk towarzyszący urazowi.
Skład:
Substancją czynną leku jest etofenamat.
Substancje pomocnicze: glikol propylenowy, makrogol 400, makrogolu eter oleinocetylowy, sodu wodorotlenek, karbomer 980, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona.
1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu.
Wskazania:
- Etodal stosuje się w przypadku: tępych urazów, takich jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów; chorób zwyrodnieniowych, stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych; reumatyzmu pozastawowy (bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych: zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony); zapalenie nadkłykci).
Działanie:
- Etofenamat (substancja czynna żelu Etodal) należy do grupy leków nazywanej NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Etodal działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zmniejsza również uwalnianie histaminy i stabilizuje błony komórkowe. Prowadzi do zahamowania procesów wysiękowych i zmniejszenia obrzęków.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Zalecana dawka: Żel nakłada się w postaci paska długości około 5 - 10 cm na bolące miejsce. Żel wciera się w bolące miejsce do momentu wchłonięcia. Czynność powtarza się 3 do 4 razy na dobę. Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3 do 4 tygodni, zaś tępych urazów (np. urazów sportowych) - do 2 tygodni.
- Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować leku dłużej niż 2 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- Nie należy stosować leku jeśli pacjentka jest w trzecim trymestrze ciąży.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
- Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100 osób, ale u więcej niż 1 na 1000 osób stosujących lek): rumień, pieczenie skóry.
- Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10 000 osób stosujących lek): zapalenie skóry (silny świąd, wysypka, obrzęk, wysypka pęcherzowa).
- Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): reakcja fotouczuleniowa. Wymienione powyżej działania niepożądane zazwyczaj ustępują szybko po odstawieniu leku.
Zaburzenia układu immunologicznego:
- Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): nadwrażliwość (niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaksje, zwiększona reaktywność układu oddechowego prowadząca do astmy, nasilenia astmy, skurczu oskrzeli lub duszności albo różne zaburzenia skóry, w tym różnego rodzaju wysypki, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i dużo rzadziej złuszczające i pęcherzowe zmiany skórne (włączając martwicę naskórka i rumień wielopostaciowy)).
Jeśli wystąpią takie objawy, co jest możliwe nawet po pierwszym podaniu, pacjent powinien natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną
Interakcje:
- Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Nie należy stosować leku Etodal w przypadku uszkodzeń skóry lub wypryskowych zmian zapalnych na skórze oraz na błony śluzowe lub oczy.
- Podczas leczenia oraz w okresie dwóch tygodni po leczeniu należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na słońce lub solarium.
- Pacjenci chorzy na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę dróg oddechowych, katar sienny lub przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa (tzw. polipy nosa) lub przewlekłą infekcję dróg oddechowych, szczególnie w połączeniu z objawami podobnymi do kataru siennego, mogą stosować Etodal tylko pod warunkiem przestrzegania pewnych środków ostrożności i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
- Wchłanianie ogólnoustrojowe może zwiększyć się, jeśli lek stosowany jest przez dłuższy czas lub na duże obszary ciała. Należy więc unikać takiego stosowania.
- Glikol propylenowy występujący w składzie leku może powodować podrażnienie skóry.
Ciąża, karmienie piersią:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża:
Nie wolno stosować leku Etodal u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Etodal można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej.
Karmienie piersią:
Ponieważ etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, matki karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania leku Etodal oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie stosować leku w okolicach piersi.
Stosowanie u dzieci i młodzieży:
- Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
- Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Podmiot odpowiedzialny:
Ziaja, Zakład Produkcji Leków, Jesienna, 9, Gdańsk
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.