Lek bez recepty
Ibument (50 mg+30 mg)/g żel - 100 g, Ziaja
(Ibuprofenum, Levomentholum)
Opis produktu:
Żel Ibument to żel zawierający dwie substancje czynne ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz lewomentol o działaniu miejscowo znieczulającym. Przeznaczony dla dzieci powyżej 12 roku życia i dorosłych.
Skład:
- Substancjami czynnymi są: ibuprofen (Ibuprofenum) + lewomentol (Levomentholum).
- Substancje pomocnicze: etanol 96%, karbomer 980, glikol propylenowy (E 1520), diizopropanolamina 85%, woda oczyszczona.
1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu (Ibuprofenum) i 30 mg lewomentolu (Levomentholum).
Wskazania:
- Ibument to żel przeznaczony do leczenia: bólu i obrzęków wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręceń stawów), kontuzji sportowych; bólów reumatycznych, w tym bólu stawów spowodowanych zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi; bólu pleców, lumbago, bólów mięśniowych, bólów w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach.
Działanie:
- Żel Ibument jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wywiera skojarzone działanie zawartych w nim substancji czynnych: ibuprofenu i lewomentolu. Ibuprofen (niesteroidowy lek przeciwzapalny), którego działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednocześnie lewomentol zawarty w leku wywołuje uczucie chłodu w miejscu zastosowania oraz działa lekko znieczulająco.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się miejscowo na skórę.
Zalecana dawka:
- Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Żel nałożyć na bolące miejsce i delikatnie wmasować aż do wchłonięcia leku.
- Należy jednorazowo stosować od 1 do 4 cm żelu.
- W razie konieczności powtarzać, maksymalnie do 3 razy na dobę.
- Nie stosować żelu częściej niż co 4 godziny.
- Po użyciu żelu należy umyć ręce, chyba że są one miejscem leczonym.
- Nie przykrywać opatrunkami, takimi jak bandaże czy plastry, miejsc nałożenia żelu.
- Maksymalny czas trwania leczenia to dwa tygodnie.
- Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- Nie należy stosować leku jeśli pacjent ma astmę i w przeszłości miał występujące napady duszności, pokrzywkę, nieżyt błony śluzowej nosa po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Działania niepożądane zgłaszane najczęściej: zaczerwienienia, świąd, pokrzywka.
- Działania niepożądane zgłaszane rzadko: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak ból brzucha i niestrawność.
U osób predysponowanych, u których występują lub występowały napady astmy lub choroby alergiczne, może wystąpić skurcz oskrzeli.
- Częstość nieznana: skóra staje się wrażliwa na światło.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Należy zachować ostrożność jeśli pacjent stosuje inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi, chociaż możliwość takich interakcji z lekami stosowanymi miejscowo jest bardzo mała. Podczas jednoczesnego stosowania leku z kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych charakterystycznych dla tej grupy leków.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Należy zachować ostrożność jeśli pacjent choruje na chorobę wrzodową (żołądka i/lub dwunastnicy), niewydolność nerek lub wątroby.
Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.
Produktu leczniczego nie należy stosować na skórę uszkodzoną lub będącą w stanie zapalnym. W przypadku wystąpienia wysypki należy odstawić produkt leczniczy.
Należy zachować ostrożność podczas podawania produktu leczniczego i jednoczesnego stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Ciąża, karmienie piersią:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Nie zaleca się stosowania leku Ibument u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
- Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat bez zaleceń lekarza.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Lek przechowywać w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
- Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Podmiot odpowiedzialny:
Ziaja, Zakład Produkcji Leków, Jesienna, 9, Gdańsk
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.