Lek wydawany bez recepty
Hemorol - 12 czopków doodbytniczych
Opis produktu:
Hemorol to czopki doodbytnicze stosowane tradycyjnie przeciw dolegliwościom towarzyszącym żylakom odbytu.
Hemorol jest stosowany także w przewlekłych stanach zapalnych błony śluzowej odbytu oraz podrażnieniach i pęknięciach śluzówki odbytu.
Skład:
- substancją czynną jest - wyciąg gęsty z rumianku (Matricariae extractum spissum) (3:1) [ekstrahent: woda oczyszczona], wyciąg gęsty z korzenia pokrzyku (Belladonnae radicis extractum spissum) (4:1) [ekstrahent: etanol 70% (V/V)], Wyciąg gęsty złożony z ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika 80 mg i ziela krwawnika (Extractum compositum spissum (4:1) ex: Cytisi scoparii herba, Hippocastani cortice, Tormentillae rhizomate, Millefolii herba) [ekstrahent: etanol 40% (V/V)], benzokaina (Benzocainum)
- substancje pomocnicze - glicerol, tłuszcz stały
1 czopek zawiera:
- 50 mg - wyciągu z rumianku
- 20 mg - wyciągu z pokrzyku
- 80 mg złożonego wyciągu z ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika, ziela krwawnika, 100 mg benzokainy
Wskazania:
- dolegliwości towarzyszące żylakom odbytu (ból, podrażnienia, stan zapalny),
- stan zapalny błony śluzowej odbytu,
- podrażnienia i pęknięcia śluzówki odbytu.
Działanie:
- zawiera substancje czynne, które odpowiadają za działanie znieczulające (benzokaina), ściągające, przeciwzapalne, rozkurczające i łagodzące ból
Dawkowanie:
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Dorośli - 1 czopek na noc, w cięższych przypadkach 2 do 3 czopków w ciągu dnia.
- Czopki powinny być stosowane do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych, jednak nie dłużej niż przez 7 kolejnych dni.
- W przypadku braku poprawy zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którykolwiek składnik produktu leczniczego.
- w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- nadwrażliwość na benzokainę, rośliny z rodziny Asteraceae (Compositae)
- w przypadku choroby nowotworowej jelita grubego
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zaburzenia krwi i układu chłonnego: methemoglobinemia
- zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, w tym ciężkie reakcje alergiczne (duszność, choroba Quinckego, zapaść naczyniowa, wstrząs anafilaktyczny)
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- W przypadku wykrycia krwi w stolcu należy skonsultować się z lekarzem.
- W przypadkach dużych guzków krwawniczych, po podaniu czopka (około 5-10 minut) może wystąpić uciskowa bolesność, ustępująca po rozpuszczeniu się czopka.
- W przypadku braku działania lub zaostrzenia objawów chorobowych należy przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem.
- W przypadku stosowania miejscowo produktów zawierających benzokainę istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia methemoglobinemii. Objawy methemoglobinemii (blady lub szaroniebieski kolor skóry, warg oraz płytek paznokci, duszność, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, przyspieszona praca serca) mogą pojawić się w ciągu kilku minut do jednej lub dwóch godzin po zastosowaniu benzokainy, po podaniu jedno lub wielokrotnym. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.
Ciąża i karmienie piersią:
- Gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
- Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia działania poronnego wyciągu z ziela żarnowca, Hemorol nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.
- Nie badano bezpieczeństwa leku u kobiet karmiących piersią, dlatego nie zaleca się stosowania leku Hemorol w tym okresie.
- Wpływ na płodność nie jest znany.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
- Hemorol nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.
- Nie zaleca się stosowania leku Hemorol w tym okresie karmienia piersią.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od źródeł światła.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.
- Nie przechowywać w lodówce. Nie zamrażać.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Podmiot odpowiedzialny:
Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A. ul. Św. Mikołaja 65/68 50-951 Wrocław
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.