Lek bez recepty
Mucosolvan (30 mg/5 ml) syrop - 100 ml
Opis produktu:
Mucosolvan syrop to lek stosowany w przypadku kaszlu mokrego.
Skład:
- Substancją czynną leku jest: ambroksolu chlorowodorek (Ambroxoli hydrochloridum).
- Substancje pomocnicze: sukraloza, kwas benzoesowy, hydroksyetyloceluloza, aromat owoców truskawkowych PHL-132200, aromat waniliowy PHL-114481, woda oczyszczona.
5 ml syropu zawiera 30 mg ambroksolu chlorowodorku.
Wskazania:
Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.
Działanie:
- ułatwia odksztuszanie,
- oczyszcza drogi oddechowe,
- przywraca naturalną ochronę,
- łagodzi kaszel,
- rozrzedza wydzielinę,
- zmniejsza ból gardła i jego zaczerwienienie.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat - 2x w ciągu doby 10 ml
- Dzieci w wieku 6 do 12 lat - 2-3x w ciągu doby 5 ml
- Dzieci w wieku 2 do 6 lat - 3x w ciągu doby 2,5 ml
- Dzieci w wieku 1 do 2 lat - 2x w ciągu doby 2,5 ml
Produktu nie należy podawać przed snem.
Jeżeli podczas stosowania leku Mucosolvan w czasie ostrych chorób dróg oddechowych nie dojdzie do złagodzenia objawów, należy zasięgnąć porady lekarza.
Przeciwwskazania:
Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Mucosolvan jest uczulenie na ambroksolu chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość występowania na podstawie konwencji MedDRA: bardzo często (? 1/10); często (? 1/100 do < 1/10); niezbyt często (? 1/1 000 do < 1/100); rzadko (? 1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000; częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych.
Zaburzenia układu nerwowego
- Często: zaburzenia smaku.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
- Często: niedoczulica gardła.
Zaburzenia układu immunologicznego
- Rzadko: reakcje nadwrażliwości.
- Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd.
Zaburzenia żołądka i jelit
- Często: nudności, niedoczulica jamy ustnej.
- Niezbyt często: biegunka, niestrawność, ból brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty.
- Częstość nieznana: suchość w gardle.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
- Rzadko: wysypka, pokrzywka.
- Częstość nieznana: ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
W przypadku osób z ciężką niewydolnością wątroby lub zaburzeniami czynności nerek przed zastosowaniem syropu należy skonsultować się z lekarzem.
Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa Johnsona (ang. Stevens Johnson syndrome, SJS), toksyczna martwica naskórka (ang. toxic epidermal necrolysis, TEN) i ostra uogólniona krostkowica (ang. acute generalised exanthematous pustulosis, AGEP) związanych ze stosowaniem ambroksolu chlorowodorku. Jeśli wystąpią przedmiotowe i podmiotowe objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy natychmiast przerwać leczenie ambroksolu chlorowodorkiem i udzielić pacjentowi porady lekarskiej. Dodatkowo w początkowej fazie zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznej martwicy naskórka u pacjentów mogą najpierw wystąpić niespecyficzne (prodromalne) objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, uogólniony ból ciała, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel i ból gardła. Niespecyficzne objawy grypopodobne mogą być błędnie leczone za pomocą leków stosowanych w kaszlu i przeziębieniu. W przypadku niewydolności nerek lub ciężkiej niewydolności wątroby, produkt Mucosolvan może być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem. Tak jak w przypadku innych leków metabolizowanych w wątrobie i następnie wydalanych przez nerki, w przypadku ciężkiej niewydolności nerek można spodziewać się gromadzenia metabolitów ambroksolu w organizmie.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem:
- Syrop Mucosolvan można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłków.
Ciąża i karmienie piersią:
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Ambroksolu chlorowodorek przenika przez barierę łożyskową. Badania przedkliniczne nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka / płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. Pomimo tego, należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania ambroksolu chlorowodorku.
- Ambroksolu chlorowodorek przenika do mleka kobiecego. Chociaż nie powinno to być szkodliwe dla noworodków karmionych mlekiem matki, nie zaleca się stosowania ambroksolu chlorowodorku u kobiet karmiących piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
- Nie stosować u dzieci bez porozumienia się z lekarzem.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Mucosolvan może wchodzić w interakcje z antybiotykami, lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeina).
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C
Podmiot odpowiedzialny:
Opella Healthcare Poland Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, Warszawa.
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.
Producent: Snofi-Aventis Sp. z o.o
Adres: Lubelska 52, 35-233 Rzeszów
Email:
[email protected]