Lek bez recepty
Opokan Actigel, żel 10% (100 mg/g) - 50 g
(Naproxenum)
Opis produktu:
Opokan Actigel to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci żelu do stosowania na skórę. Produkt leczniczy zawiera w składzie naproksen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) stosowany miejscowo zmniejsza bóle mięśni i stawów po urazach, kręgosłupa czy towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnemu zapaleniu stawów.
Skład:
- Substancja czynna - naproksen.
- Substancje pomocnicze - dimetylosulfotlenek (DMSO), etanol 96%, glikol propylenowy, hydroksypropyloceluloza, wodę oczyszczoną
1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu (w postaci napnoksenu sodowego).
Wskazania:
- bóle pourazowe mięśni i stawów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia),
- ból kręgosłupa,
- ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Działanie:
- Przeciwbólowe
- przeciwzapalne
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Żel podaje się na skórę, miejscowo. Jeśli objawy nasilą się lub nie ma poprawy po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Dawkowanie Opokanu Actigel u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 3 lat to ok. 5 cm wyciśniętego paska leku aplikowanego na bolące miejsce, na wcześniej oczyszczoną i osuszoną skórę. Żel należy delikatnie wmasowywać w skórę 4 lub 5 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa to 500 mg naproksenu, czyli około 25 cm paska żelu. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce.
Przeciwwskazania:
- Nie stosować Opokanu Actigel u pacjentó z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i salicylany.
- Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uszkodzona skóra (skaleczenia, otwarte, sączące rany, wypryski).
Działania niepożądane :
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Stosowanie leku na duże powierzchnie skóry lub pod opatrunkiem może spowodować wystąpienie następujących objawów niepożądanych, które występują bardzo rzadko: świąd, wysypka (swędzące, czerwone grudki na skórze), pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze), pieczenie, zaczerwienienie skóry; ciężkie reakcje uczuleniowe jak: trudności w oddychaniu, napady kaszlu, obrzęk twarzy, duszność, kołatanie serca (nierówne, szybkie bicie serca).
- Opokan Actigel zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne (patrz punkt: Ostrzeżenia i środki ostrożności).
- Długotrwałe stosowanie żelu, zwłaszcza na duże powierzchnie skóry może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych charakterystycznych dla ogólnoustrojowego działania naproksenu, jak np.: zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, zgaga, bóle brzucha); nasilenie objawów choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy; żółtaczkę (żółte zabarwienie skóry i białkówki oka); zaburzenia czynności nerek; bóle i zawroty głowy; osłabienie koncentracji, bezsenność; szumy uszne, zaburzenia widzenia.
- W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Opokan Actigel może wchodzić w interakcje z:
- doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi,
- sulfonamidami,
- doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi,
- kwasem acetylosalicylowym,
- innymi NLPZ,
- fenytoiną, hydantoiną, pochodnymi kwasu walproinowego,
- metotreksatem,
- litem,
- digoksyną,
- aminoglikozydamim
- probencydem,
- lekami obniżającymi ciśnienie krwi,
- lekami zwiększającymi wytwarzanie moczu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: niewydolności wątroby i/lub nerek, choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzeń krzepnięcia, niewydolności krążenia, podeszłego wieku pacjenta (powyżej 65 lat).
- Nie należy stosować leku na dużą powierzchnię skóry oraz przez długi czas, ponieważ naproksen wchłania się do krwi i może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych.
- Jeśli w miejscu stosowania leku Opokan Actigel wystąpi reakcja uczuleniowa lub zmiany skórne, należy skontaktować się z lekarzem.
- Należy unikać kontaktu leku z oczami oraz błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu z lekiem miejsca te należy dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody.
- Po nałożeniu leku Opokan Actigel na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią czy ceratką), ponieważ nasila to wchłanianie leku (patrz punkt 4: Możliwe działania niepożądane).
- Podczas leczenia oraz przez 2 tygodnie po zakończeniu leczenia należy unikać przybywania na słońcu oraz opalania się (w tym także w solarium), ponieważ lek może powodować uczulenie na światło słoneczne i promieniowanie UV.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od źródeł światła.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko
Podmiot odpowiedzialny:
AFLOFARM, Partyzancka 133/151, Pabianice.
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.
Producent: AFLOFARM Farmacja Polska Sp. z o. o.
Adres: ul. Partyzancka 133/151 95-200 Pabianice
E-mail:
[email protected]