Lek bez recepty
Paramig Fast Junior, 250mg, granulat w saszetce, 12 saszetek dla dzieci od 4 lat
(Paracetamolum)
Paramig Fast Junior to produkt leczniczy zawierający paracetamol, stosowany w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki.
Skład:
Substancja czynna: paracetamol
1 saszetka zawiera jako substancję czynną 250 mg paracetamolu (Paracetamolum).
Pozostałe składniki leku:
Etyloceluloza, hypromeloza, makrogol 400, wapnia węglan, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy, sodu diwodorocytrynian, aspartam (E 951), glicerolu distearynian (E 422) typ I, mannitol, kroskarmeloza sodowa, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, krzemionka bezpostaciowa, substancja maskująca smak i zapach (501482 TP0424) zawierająca naturalne preparaty aromatyczne, substancje aromatyczne identyczne z naturalnymi, maltodekstrynę, sacharozę, aspartam (E 951), acesulfam potasowy (E950); aromat cytrynowy (502336 TP0551) zawierający naturalne przetwory aromatyczne, syntetyczne substancje aromatyczne, maltodekstrynę i alfa-tokoferol (E 307).
Wskazania:
Działanie:
- Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
- Feniraminy maleinian zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu.
- Kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Dawki stosowane u dzieci zależą od wieku i masy ciała.
- Dawka jednorazowa wynosi 10 mg/kg m.c. co 4 godziny lub 15 mg/kg.m.c co 6 godzin.
- Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg/kg masy ciała.
- Odstęp pomiędzy poszczególnymi dawkami nie powinien być krótszy niż 4 godziny. Nie stosować leku Paramig Fast Junior dłużej niż trzy dni bez zalecenia lekarza.
Dawkę ustala się na podstawie podanych informacji:
Masa ciała (wiek), Pojedyncza dawka (saszetka), Maksymalna dawka dobowa (saszetka):
- 17-25 kg (4-8 lat), 250 mg paracetamolu (1 saszetka), 1000 mg paracetamolu (4 saszetki).
- 26-40 kg (8-12 lat), 500 mg paracetamolu (2 saszetki), 1500 mg paracetamolu (6 saszetek).
Dzieci w wieku od 4 do 8 lat (m.c. 17-25 kg)
Jednorazowo 250 mg paracetamolu (1 saszetka) przyjmowane co 4-6 godzin, maksymalna dawka dobowa 1000 mg paracetamolu (4 saszetki).
Dzieci w wieku od 8 do 12 lat (m.c. 26-40 kg)
Jednorazowo 500 mg paracetamolu (2 saszetki) przyjmowane co 4-6 godzin, maksymalna dawka dobowa 1500 mg paracetamolu (6 saszetek).
Sposób podawania:
Tylko do podania doustnego. Granulki należy przyjmować bezpośrednio do ust (na język) i połknąć bez popijania wodą. Granulki ulegają natychmiastowemu rozpuszczeniu w jamie ustnej, ponadto delikatny efekt musujący produktu leczniczego powoduje zwiększone wydzielanie śliny co ułatwia połykanie. Nie przyjmować leku Paramig Fast Junior po posiłku.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat lub o masie ciała poniżej 17 kg.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Nadwrażliwość na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu) lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
- ciężka niewydolność wątroby,
- ostre zapalenie wątroby,
- ciężka niewydolność nerek,
- jednoczesne stosowanie z lekami mającymi niekorzystny wpływ na funkcję wątroby,
- ciężka niedokrwistość hemolityczna,
- stosowanie inhibitorów MAO oraz przez okres do 2 tygodni po ich odstawieniu.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działanie niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
- Rzadko: niedokrwistość, niedokrwistość niehemolityczna, zahamowanie czynności szpiku kostnego, małopłytkowość
Zaburzenia serca:
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe:
- Rzadko: ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwawienie, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
- Rzadko: świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioworuchowy, pokrzywka
- Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne
Zaburzenia nerek i układu moczowego:
- Rzadko: nefropatie i tubulopatie
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także, o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Przyjmowanie probenecydu hamuje wiązanie paracetamolu z kwasem glukuronowym, w ten sposób prowadząc do około dwukrotnego zmniejszenia klirensu paracetamolu.
- U pacjentów leczonych równocześnie probenecydem należy zmniejszyć dawki paracetamolu.
- Metabolizm paracetamolu zwiększają leki będące aktywatorami enzymów, takie jak ryfampicyna, oraz niektóre leki przeciwpadaczkowe (karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, prymidon).
- Odnotowano pojedyncze przypadki niespodziewanej hepatotoksyczności u pacjentów przyjmujących produkty lecznicze aktywujące enzymy.
- Jednoczesne podawanie paracetamolu i AZT (zydowudyny) zwiększa tendencję do neutropenii. Dlatego ten produkt leczniczy można przyjmować równocześnie z AZT jedynie po zaleceniu przez lekarza.
- Jednoczesne przyjmowanie produktów leczniczych przyspieszających opróżnianie żołądka, takich jak metoklopramid, przyspiesza wchłanianie i początek działania paracetamolu.
- Jednoczesne przyjmowanie produktów leczniczych spowalniających opróżnianie żołądka opóźnia wchłanianie i początek działania paracetamolu.
- Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu i flukloksacyliny, ponieważ może to się wiązać z rozwojem kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową, zwłaszcza u pacjentów z czynnikami ryzyka.
- Kolestyramina zmniejsza wchłanianie paracetamolu i dlatego nie należy jej przyjmować w ciągu pierwszej godziny po podaniu paracetamolu.
- Wielokrotne przyjmowanie paracetamolu przez ponad tydzień nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, szczególnie warfaryny. Dlatego długotrwałe stosowanie paracetamolu u pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi może odbywać się jedynie pod nadzorem lekarza. Sporadyczne przyjmowanie paracetamolu nie ma istotnego wpływu na tendencję do krwawień.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Dzieci:
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat lub o masie ciała poniżej 17 kg. Dla tej grupy dzieci są dostępne inne preparaty paracetamolu o innej postaci i mocy.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby:
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Przewlekły alkoholizm:
Przewlekłe spożywanie alkoholu może obniżyć próg toksyczności paracetamolu. U tych pacjentów odstęp w czasie pomiędzy dwiema dawkami powinien wynosić minimum 8 godzin. Nie należy przekraczać dawki 2 g paracetamolu na dobę.
Ciąża:
Duża liczba danych dotyczących kobiet w ciąży wskazuje na to, że paracetamol nie wywołuje wad rozwojowych ani nie jest toksyczny dla płodów lub noworodków. Wnioski z badań epidemiologicznych dotyczących rozwoju układu nerwowego u dzieci narażonych na działanie paracetamolu in utero, są niejednoznaczne. Paracetamol można stosować w okresie ciąży, jeśli jest to klinicznie uzasadnione. Jednak należy wówczas podawać najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas i możliwie najrzadziej.
Karmienie piersią:
Po podaniu doustnym paracetamol w niewielkich ilościach jest wydzielany do mleka. Nie odnotowano żadnego niekorzystnego wpływu na karmione niemowlęta. Podczas karmienia piersią mogą być stosowane terapeutyczne dawki tego produktu leczniczego.
Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych:
- Paracetamol może wpływać na oznaczanie stężenia kwasu moczowego w surowicy wykorzystujące kwas fosforowolframowy oraz stężenia glukozy we krwi przy zastosowaniu peroksydazy i oksydazy glukozy.
- Paracetamol zwiększa stężenie kwasu acetylosalicylowego i chloramfenikolu w osoczu.
Przechowywanie:
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Podmiot odpowiedzialny:
Synoptis Pharma Sp. z o.o., ul. Krakowiaków 65, 02-255 Warszawa.
Dodatkowe informacje:
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne Zwróć uwagę na przeciwwskazania.. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Producent: Synoptis Pharma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
Adres: ul. Krakowiaków 65 02-255 Warszawa
E-mail:
[email protected]