Lek bez recepty
Strepsils Intensive - 16 tabletek do ssania
(Flurbiprofenum)
Opis produktu:
Strepsils Intensive to tabletki do ssania o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Zawierają maksymalną dawkę substancji przeciwbólowej i przeciwzapalnej, która wnika głęboko w warstwy tkanki gardła, zwalcza stan zapalny i przynosi długotrwałą ulgę.
Składniki:
- Substancja czynna - flurbiprofen
- Substancje pomocnicze - makrogol 300, potasu wodorotlenek, aromat cytrynowy, lewomentol, syrop glukozowy, syrop sacharozowy, miód.
1 tabletka do ssania zawiera 8,75 mg flurbiprofenu.
Wskazania:
- Lek Strepsils Intensive jest wskazany w krótkotrwałym objawowym leczeniu bólu gardła u dorosłych i dzieci od 12 roku życia.
Działanie
Strepsils Intensive to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, które występuje już po 2 minutach od zastosowania i utrzymuje się do 4 godzin.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Ssij powoli jedną tabletkę co 3 do 6 godzin w zależności od potrzeby.? Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 5 tabletek na dobę.
Nie podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którykolwiek składnik produktu leczniczego.
Nie stosować leku jeśli:
- jeśli pacjent ma uczulenie na flurbiprofen, kwas acetylosalicylowy oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek składnik tego leku;
- u pacjentów z istniejącą lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, z ciężkim zapaleniem jelita grubego;
- u pacjentów u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub któregokolwiek z niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, obrzęku naczynioruchowego, trudności z oddychaniem (astma oskrzelowa), wysypka;
- u pacjentów z krwawieniem lub perforacją przewodu pokarmowego, zaburzeniami krwotocznymi lub dotyczącymi wytwarzania krwi, związanymi z wcześniejszymi leczeniem przy użyciu NLPZ;
- u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitory cyklooksygenazy 2, takie jak celekoksyb);
- u pacjentek w III trymestrze ciąży;
- u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, wątroby lub nerek.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo często występujące działania niepożądane (u 1 lub więcej na 10 osób):
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób):
- zawroty głowy, ból głowy, parestezja, podrażnienie gardła, biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, ból jamy ustnej, parestezje w jamie ustnej, ból gardła, ból brzucha, kserostomia.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób):
- bezsenność, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli, duszność, świszczący oddech, pęcherze w jamie ustnej, niedoczulica gardła, wzdęcie, zaparcie, niestrawność, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, bolesność języka, wymioty, wysypka, świąd.
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób):
- zaburzenia krwi, nadwrażliwość, szok anafilaktyczny, nie wydolność serca, obrzęk, niewydolność nerek, niewydolność wątroby.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
- trombocytopenia, neuropenia, agranulocytoza, anemia aplastyczna, anemia hemolityczna, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nerkoliza naskórka.
Częstość nieznana:
- nadciśnienie, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego, rumień wielopostaciowy, gorączka, zapalenie wątroby, bezsenność.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Strepsils Intensive należy bezwzględnie skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą w sytuacji, gdy:
- pacjent ma lub niegdyś miał astmę, lub alergię,
- pacjent przyjmuje inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub kwas acetylosalicylowy,
- pacjent jest w podeszłym wieku,
- pacjent choruje na toczeń rumieniowaty układowy oraz na mieszaną chorobę tkanki łącznej,
- pacjent cierpi na zapalenie migdałków lub podejrzewa, że może mieć zakażenie bakteryjne gardła,
- pacjent ma jakąś chorobę serca, nerek lub wątroby,
- pacjent cierpi na niewydolność serca,
- pacjent przebył udar mózgu,
- pacjent jest w grupie zwiększonego ryzyka zaburzeń takich jak: podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi,
- pacjent pali tytoń,
- u pacjenta stwierdzono nadciśnienie tętnicze,
- pacjent cierpi na długotrwały ból głowy,
- u pacjenta występują choroby przewodu pokarmowego,
- pacjentka jest w 1. lub 2. trymestrze ciąży.
Leki takie jak flurbiprofen mogą nieznacznie zwiększać ryzyko ataku serca lub udaru. Jest to bardziej prawdopodobne przy większych dawkach lub długotrwałym leczeniu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani czasu trwania leczenia.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Lek może wchodzić w interakcje z:
- lekami przeciw nadciśnieniu tętniczemu lub niewydolności serca,
- lekami moczopędnymi (w tym leki moczopędne oszczędzające potas),
- lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi,
- lekami przeciwpłytkowymi i selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI)
- lekami przeciw dnie moczanowej,
- inne lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub steroidami,
- glikozydami nasercowymi,
- cyklosporyną,
- fenytoiną,
- metotreksatem,
- antbiotykami chinolonowymi,
- takrolimusem,
- zydowudyną,
- litem.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Podmiot odpowiedzialny:
Reckitt Benckiser Poland S.A., Wołoska 22, Warszawa.
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.