Lek wydawany bez recepty
Ziaja Terbinafina 10 mg/g krem - 15 g
(Terbinafini hydrochloridum)
Opis produktu:
Terbinafina Ziaja to lek w formie kremu przeciwgrzybiczego. Krem zawiera chlorowodorek terbinafiny i po zastosowaniu na skórę działa miejscowo grzybobójczo wobec dermatofitów oraz pleśni. W przypadku drożdżaków może hamować ich wzrost lub działać grzybobójczo. Lek można stosuje się w grzybicy skóry, między innymi: stóp, fałdów skórnych, łupieżu pstrym czy drożdżycy.
Skład:
- substancją czynną jest - terbinafiny chlorowodorek
- substancje pomocnicze - izopropylu mirystynian, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, sorbitanu stearynian (Typ 50), cetylu palmitynian (15), polisorbat 60, alkohol benzylowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
1 g kremu zawiera 10 mg terbinafiny chlorowodorku.
Wskazania:
- Zakażenia grzybicze skóry (np. grzybica stóp, grzybica podeszwowa stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum.
- Zakażenia drożdżakowe skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. C. albicans).
- Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia farfur).
- Terbinafina Ziaja jest przeznaczona dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Działanie:
- Terbinafina Ziaja działa grzybobójczo, czyli powoduje śmierć grzybów, które wywołują zakażenia skóry u ludzi przez np. dermatofity i pleśnie.
- W przypadku drożdżaków w zależności od gatunku lek wykazuje efekt grzybobójczy lub hamuje wzrost grzybów (działanie grzybostatyczne).
Dawkowanie:
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty
Lek podaje się na skórę, wcześniej umytą i osuszoną. Cienką warstwę kremu należy delikatnie wcierać na chorobowo zmienioną skórę i na miejsca bezpośrednio ją otaczające. W przypadku aplikacji leku na fałdy skórne (pod piersią, pomiędzy palcami stóp lub dłoni, w pachwinie lub pod pośladkami) można nałożyć jałową gazę, szczególnie na noc. Po zastosowaniu produktu leczniczego należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym.
Dawkowanie u dzieci w wieku powyżej 12 lat i osób dorosłych:
- Grzybica stóp: raz na dobę przez 1 tydzień
- Grzybica podeszwowa stóp: 2 razy na dobę przez 2 tygodnie
- Grzybica fałdów skórnych: raz na dobę przez 1 tydzień
- Grzybica skóry gładkiej: 1 raz na dzień przez tydzień
- Drożdżyca skóry: raz dziennie przez 1 tydzień
- Łupież pstry: raz dziennie przez 2 tygodnie
Lek należy stosować zgodnie z zalecanym schematem dawkowania, także jeśli po kilku dniach objawy ustąpiły. Ma to na zapobiec nawrotowi grzybicy. W trakcie leczenia należy zakażoną skórę regularnie myć, nie należy jej trzeć ani drapać, aby nie rozprzestrzeniać choroby.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którykolwiek składnik produktu leczniczego.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 10 osób):
Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 100 osób):
- zmiany skórne, strupy, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry, ból, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania.
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób):
- podrażnienie oczu, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, nasilenie objawów choroby.
Częstość nieznana ( nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
W miejscu zastosowania leku mogą wystąpić objawy, takie jak: świąd, łuszczenie skóry, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania, zaburzenia pigmentacji, uczucie pieczenia skóry, rumień, powstawanie strupów itp. Nie należy jednak mylić ich z reakcjami alergicznymi (uczuleniowymi), takimi jak na przykład wysypka. Jeśli wystąpią reakcje uczuleniowe, należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
W razie przypadkowego kontaktu z oczami, lek może powodować podrażnienia oczu.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- W razie przypadkowego kontaktu leku z oczami, należy je przemyć bieżącą wodą.
- Lek Terbinafina Ziaja zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od źródeł światła.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.
- Nie przechowywać w lodówce. Nie zamrażać.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Podmiot odpowiedzialny:
Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o., ul. Jesienna 9, Gdańsk.
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.
Producent: Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o.
Adres: ul. Jesienna 9, 80-298 Gdańsk
E-mail:
[email protected]