Lek bez recepty
Emla Plaster 25 mg+25 mg, plastry lecznicze -2 sztuki
Import równoległy InPharm
(Lidocainum, Prilocainum)
Opis produktu:
Produkt pochodzi z importu równoległego. Lek stosuje się na skórę przed wykonaniem niektórych zabiegów i procedur medycznych. Pomaga to znieść ból w skórze; jednakże pacjent nadal może odczuwać ucisk i dotyk. Lek EMLA Plaster zawiera dwie substancje czynne – lidokainę i prylokainę. Należą one do grupy leków określanych mianem leków miejscowo znieczulających.
EMLA Plaster może być stosowany u dzieci z chorobą skóry nazywaną atopowym zapaleniem skóry, lecz czas stosowania wynosi w tym przypadku nie więcej niż 30 minut.
Skład:
Substancje czynne: lidokaina i prylokaina.
Jeden plaster leczniczy o powierzchni około 10 cm2 zawiera 25 mg lidokainy i 25 mg prylokainy.
Substancje pomocnicze - makrogologlicerolu hydroksystearynian, karboksypolimetylen (Carbopol 974P), sodu wodorotlenek do uzyskania pH od 8,7 do 9,7, woda oczyszczona.
Wskazania:
Plastry Emla stosuje się do miejscowego znieczulenia skóry:
- przed nakłuciem i cewnikowaniem żył,
- pobieraniem krwi do badań;
- przed powierzchownymi zabiegami chirurgicznymi (w obrębie skóry);
Działanie:
- Plastry Emla zawierają dwie substancje o działaniu znieczulającym: lidokainę i prylokainę.
- Plaster uwalania substancje, które wnikają do naskórka i skóry właściwej.
- Substancje te blokują przepływ jonów w neuronach, wywołując w ten sposób efekt znieczulenia.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież:
- Należy nakleić plaster na obszar mający być poddany zabiegowi co najmniej 60 minut przed zabiegiem ale nie wcześniej niż 5 godzin przed zabiegiem.
- Plaster zdejmuje się bezpośrednio przed zabiegiem.
Stosowanie u dzieci:
- Grupa wiekowa - Zabieg (procedura) - Dawkowanie i czas stosowania
- --- Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian.-1 lub więcej plastrów przez 1 godzinę
- Noworodki i niemowlęta w wieku 0-2 miesiące - Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian.- Nie więcej niż 1 plaster przez 1 godzinę
- Niemowlęta w wieku 3-11 miesięcy - Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian - Do 2 plastrów przez 1 godzinę
- Małe dzieci w wieku 1-5 lat - Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian. - Do 10 plastrów przez 1-5 godzin
- Dzieci w wieku 6-11 lat - Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian. - Do 20 plastrów przez 1-5 godzin
- Dzieci i młodzież z atopowym zapaleniem skóry - Przed usunięciem zmian mięczakowych - Czas stosowania: 30 minut
- U noworodków urodzonych o czasie oraz u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy, w każdym dowolnym okresie 24-godzinnym należy podać tylko jedną pojedynczą dawkę.
- U dzieci w wieku 3 miesięcy i starszych, w każdym dowolnym okresie 24-godzinnym należy podać maksymalnie 2 dawki, w odstępie co najmniej 12 godzin.
- Nie udokumentowano stosowania przez dłużej niż 1 godzinę.
- Plastry mogą być stosowane u osób z atopowym zapaleniem skóry (przy skróconym czasie ekspozycji - maksymalnie 30 minut).
- Po dłuższym czasie stosowania stopień znieczulenia zmniejsza się.
- Rozmiar plastra czyni go mniej odpowiednim do stosowania na pewnych częściach ciała noworodków i niemowląt.
- Produkt EMLA PLASTER należy zastosować co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem. Jeżeli to konieczne, przed zastosowaniem plastra należy wygolić owłosienie w miejscu przyklejenia plastra.
- Plastra nie wolno przecinać lub dzielić na mniejsze fragmenty.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku.
Nie stosować leku Plastrów Emla:
- W przypadku nadwrażliwoci na lidokainę lub prylokainę lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej albo na którąkolwiek substancję pomocniczą.
- U dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy życia, które są leczone jednocześnie innymi lekami, które wpływają na barwnik krwi i mogą powodować methemoglobinemię (np. sulfonamidami.
- U noworodków urodzonych przedwcześnie.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W miejscu zastosowania leku EMLA PLASTER może wystąpić łagodna reakcja (bladość lub zaczerwienienie skóry, niewielki obrzęk, początkowo uczucie pieczenia lub swędzenia). Są to zwyczajne reakcje na plaster i leki znieczulające, które ustępują po krótkim czasie bez konieczności jakiegokolwiek postępowania medycznego.
Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):
- Przemijające miejscowe reakcje skórne (bladość, zaczerwienienie, obrzęk) w miejscu poddanym działaniu leku podczas stosowania na skórę.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób):
- Początkowe łagodne odczucie pieczenia, świądu lub ciepła w miejscu poddanym działaniu leku podczas stosowania na skórę.
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób):
- Reakcje alergiczne, które w rzadkich przypadkach mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (wysypka skórna, obrzęk, gorączka, utrudnienie oddychania i omdlenie).
- Methemoglobinemia (zaburzenie dotyczące krwi).
- Niewielkie punktowe krwawienie (wybroczyny) w miejscu poddanym działaniu leku (szczególnie u dzieci z wypryskiem po dłuższym czasie działania leku).
- Podrażnienie oczu, jeżeli przypadkowo dojdzie do kontaktu oczu z lekiem.
Dodatkowe działania niepożądane u dzieci Methemoglobinemia, zaburzenie krwi, które jest częściej obserwowane u dzieci, często w związku z przedawkowaniem u noworodków i niemowląt w wieku od 0 do 12 miesięcy.
W przypadku wystąpienia lub utrzymywania się u pacjenta jakichkolwiek spośród niżej wymienionych działań niepożądanych, pacjent powinien skontaktować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Należy wtedy powiedzieć lekarzowi o wszystkim, co powoduje złe samopoczucie pacjenta podczas stosowania leku EMLA Plaster.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku EMLA PLASTER należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli pacjent ma rzadko występujące zaburzenie metaboliczne, które wpływa na krew i nazywane jest niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- jeżeli u pacjenta występuje problem związany ze stężeniem barwnika krwi, zwany methemoglobinemią,
- nie należy stosować leku EMLA PLASTER na obszary skóry z wysypką, skaleczeniami, zadrapaniami lub innymi otwartymi ranami. W przypadku występowania u pacjenta którychkolwiek z tych zmian, przed użyciem plastra należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą,
- jeżeli u pacjenta występuje zaburzenie ze świądem skóry zwane atopowym zapaleniem skóry, wystarczające może być użycie plastra przez krótszy czas.
- Należy unikać kontaktu leku EMLA PLASTER z oczami, ponieważ może on powodować ich podrażnienie.
Ciąża i karmienie piersią:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze sporadycznym stosowaniem leku EMLA PLASTER w okresie ciąży nie wiąże się ryzyko jakichkolwiek działań niepożądanych u płodu.
Substancje czynne leku EMLA PLASTER (lidokaina i prylokaina) przenikają do mleka ludzkiego. Jednakże ilość przenikająca do mleka jest tak niewielka, że zasadniczo nie istnieje żadne zagrożenie dla dziecka karmionego piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
U niemowląt i noworodków w wieku poniżej 3 miesięcy powszechnie obserwowane jest przejściowe , klinicznie nieistotne zwiększenie stężenia methemoglobiny we krwi w okresie do 12 godzin po zastosowaniu leku Emla Plaster.
Produktu EMLA PLASTER nie należy stosować:
- U noworodków lub niemowląt w wieku do 12 miesięcy leczonych jednocześnie produktami indukującymi powstawanie methemoglobiny.
- U noworodków urodzonych przedwcześnie w wieku ciążowym poniżej 37 tygodni, ponieważ występuje u nich ryzyko zwiększenia stężenia methemoglobiny.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W szczególności należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę, jeżeli pacjent stosował lub przyjmował ostatnio którykolwiek spośród następujących leków:
- leki stosowane w leczeniu zakażeń określane mianem sulfonamidów oraz nitrofurantoinę,
- leki stosowane w leczeniu padaczki: fenytoinę i fenobarbital,
- inne leki miejscowo znieczulające,
- cymetydynę lub leki beta-adrenolityczne, które mogą powodować zwiększenie stężenia lidokainy we krwi. Ta interakcja nie ma znaczenia klinicznego w krótkotrwałym stosowaniu leku w zalecanych dawkach.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C
Podmiot odpowiedzialny:
ASPEN PHARMA TRADING LTD
Import równoległy:
InPharm Sp zo.o. Strumykowa 28/11, Warszawa
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.