Lek bez recepty
Sylimarol 70mg - 30 tabletek drażowanych
(Silybum mariani fructus extractum siccum)
Opis produktu:
Sylimarol jest lekiem stosowanym wspomagająco w stanach rekonwalescencji wątroby po toksyczno - metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności, np. po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów.
Skład:
- Substancje czynne: suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extactum siccum).
- Substancje pomocnicze: benzoesan sodu, glukoza, skrobia ziemniaczana, sacharoza, talk, magnezu stearynian, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba (Capol 1295).
1 drażetka zawiera 100 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego, ekstrahent - metanol 90% co odpowiada 77 mg sylimaryny.
Wskazania:
- Lek Sylimarol stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin)
- Niestrawność (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężko strawnych pokarmów.
- Wspomagająco w dolegliwościach po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.
Działanie:
Sylimarol 70 mg zawiera flawonolignany, które wykazują działanie ochronne na komórki wątroby przez stabilizację i uszczelnienie błon komórkowych, co utrudnia przenikanie substancji toksycznych do wnętrza hepatocytów.
Dawkowanie:
- Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty
- Sylimarol stosuje się doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat - 3 razy dziennie po 1 tabletce po jedzeniu o ile lekarz nie zaleci inaczej. Lek wymaga systematycznego stosowania przez około 2 - 4 tygodnie. Jeśli dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem, który może przedłużyć leczenie do np. 6 miesięcy.
- Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
Przeciwwskazania:
- Nie należy stosować leku jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników.
- Nie należy stosować jeśli pacjent ma uczulenie na substancje występujące w ostropeście lub rośliny z rodziny Asteraceae.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające.
- Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy niepożądane w tym objawy nie wymienione w ulotce natychmiast należy o tym powiedzieć lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto oczu) należy zasięgnąć porady lekarza.
- Lek nie jest przeznaczony do leczenia ostrych zatruć wątroby.
- Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
- Sylimarol zawiera 0,21 mg benzoesanu sodu E211 w każdej tabletce, co odpowiada 0, 66 mg/g. Substancja ta może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia).
- Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w każdej tabletce, to znaczy lek uznaje się za wolny od sodu.
- Drażetki Sylimarol 70 mg zawierają glukozę i sacharozę, dlatego w przypadku pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków:
- Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach nawet tych, które wydawane są bez recepty.
- Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią:
- Nie wykonano kontrolowanych badań klinicznych u kobiet w ciąży i kobiet w okresie laktacji dlatego nie należy stosować preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Sylimarol 70mg nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przechowywanie:
- Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci+
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko
- Przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze do 25°C
Podmiot odpowiedzialny:
Poznańskie Zakłady Zielarskie "Herbapol", Poznań, ul.Towarowa 47-51
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Staramy się, aby zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym